Wymogami formalnymi ukończenia Studiów Podyplomowych Prawa Dowodowego, Kryminalistyki oraz Nauk Pokrewnych, prowadzonych przez Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego jest:
-
aktywne uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych (uczestnictwo w zjazdach na poziomie 80% – tj. w 12 z 14 obowiązkowych zjazdów. Nadmiarowe nieobecności mogą być usprawiedliwiane podaniem do Kierownika Studiów).
- przygotowanie i złożenie zaakceptowanej przez promoyorwa pracy podyplomowej na dowolny (uzgodniony z opiekunem) temat związany z zagadnieniami kryminalistyki, prawa dowodowego lub pokrewnymi.
Praca dyplomowa – wymogi:
- Objętość pracy zależy od uzgodnień z opiekunem pracy i wynika z przyjętego tematu – przeciętna objętość dotychczasowych prac wynosi ok. 30 stron, przy czym objętość pracy nie stanowi kryterium zaliczenia.
- Promotorami prac mogą być wszyscy wykładowcy CNS UW – wybór i kontakt z promotorem przebiega indywidualnie.
- Praca dyplomowa musi zawierać:
- Wyodrębniony wstęp, zakończenie oraz spis treści.
- Przypisy i bibliografię spełniające wymogi dla prac o charakterze naukowym.
- Stronę tytułową, oświadczenie co do autorstwa (wzór poniżej).
- Streszczenie na 200-500 słów, do 5 słów kluczowych (w języku polskim i angielskim).
- Formatowanie: font i odstępy – zwyczajowo przyjęte są Times New Roman, Arial lub inne popularne, rozmiar 12, interlinia 1,5;
- Po indywidualnym wstępnym zatwierdzeniu pracy przez opiekuna pracę należy przesłać do Sekretariatu celem umieszczenia jej Archiwum Prac Dyplomowych (APD UW) (zob. informacje poniżej).
- Wszystkie prace umieszczane w APD podlegają automatycznemu sprawdzeniu antyplagiatowemu.
- Pracę należy przygotować i złożyć w terminie do 30 września w roku akademickim w którym realizowane są studia podyplomowe (nt. przedłużenia studiów zob. informacje poniżej).
- Wzór strony tytułowej, oświadczenia strony tytułowej, oświadczenia (przy czym nie jest wymagane zebranie przez Państwa samodzielnie podpisu pod oświadczeniem ze storny opiekuna pracy), streszczenia, znajduje się do pobrania tutaj:
Pobierz “Praca dyplomowa - strony tytułowe”
Praca-podyplomowa-wzor-stron-tytulowych.doc – Pobrano 468 razy – 30,50 KB
Ponadto, w celu otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych należy złożyć wypełnioną kartę obiegową. Do sekretariatu studiów podyplomowych należy złożyc kartę uzupełnioną wcześniej w Bibliotece Uniwersyteckiej (w tej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z BUW). Wzór karty obiegowej znajduje się do pobrania tutaj:
Za wydanie dyplomu nie pobierane są dodatkowe opłaty.
Składanie prac dyplomowych w Archiwum Prac Dyplomowych UW
Stosownie do treści § 30 ust. 5 Regulaminu Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia nr 116 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 30 września 2021 r. w sprawie Regulaminu Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2021 r., poz. 238), uczestnik studiów podyplomowych składa pisemną pracę dyplomową w elektronicznym APD w postaci pliku w formacie PDF.
W toku studiów podyplomowych w CNS UW nie przeprowadza się egzaminu dyplomowego (w postaci obrony pracy). Oznacza to, że praca złożona i zaakceptowana przez promotora w APD jest podstawą do zaliczenia programu i wydania dyplomu.
Obowiązuje wyłącznie elektroniczna forma składania prac:
- Zaakceptowaną przez opiekuna (promotora) pracę podyplomową przygotowaną zgodnie ze wzorem podanym wyżej należy przesłać w formacie .pdf do sekretariatu CNS (podyplomowe.cns@uw.edu.pl). Praca zostanie zamieszczona przez nas w systemie APD i przekazana promotorowi do elektronicznej akceptacji i recenzji w systemie APD.
- Stronę z „oświadczeniem autora” (str. 2 wzoru) należy wydrukować i podpisać w części dot. autorstwa. Podpisane oświadczenie należy przekazać w formie papierowej lub w formie skanu do sekretariatu wraz z kartą obiegową. Odebranie podpisu opiekuna pracy nie jest wymagane.
- Po uzupełnieniu wszystkich elementów w APD zostanie przygotowany Państwa dyplom, po czym zostaniecie Państwo poinformowani o możliwości jego odbioru.
Przedłużenie terminu do złożenia pracy (przedłużenie studiów podyplomowych)
Program studiów podyplomowych trwa dwa semestry (pełen rok akademicki – od 1 października do 30 września danego roku). W razie niezłożenia pracy w terminie do 30 września – nastąpi skreślenie Państwa z listy słuchaczy (skreślenie w takiej sytuacji jest obligatoryjne w świetle par. 29 ust. 1 pkt 5 Regulaminu studiów podyplomowych na UW – dalej: Regulamin).
Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość przedłużenia okresu studiów podyplomowych na czas oznaczony – wyłącznie na Państwa wniosek. Wniosek o wydłużenie okresu studiów podyplomowych (np. na czas potrzebny do złożenia pracy) należy zaadresować do Kierownika studiów podyplomowych. Podstawę takiego wniosku stanowi par. 30 ust. 6 Regulaminu. We wniosku należy dokładnie określić czas przedłużenia w miesiącach.
Przedłużenie okresu studiów podyplomowych, również w takim przypadku, jest odpłatne (par. 30 ust. 6 Regulaminu) – proporcjonalnie do okresu przedłużenia w stosunku miesięcznym, gdzie bazową kwotę stanowi wysokość opłaty rocznej (w obecnym roku akademickim: 375 PLN/miesiąc). Istnieje przy tym możliwość obniżenia opłaty do innej, niższej kwoty (na podstawie analogicznego stosowania par. 22 ust. 4 Regulaminu) – wyłącznie na wniosek słuchaczki/słuchacza. Wniosek o obniżenie opłaty należy złożyć wraz z wnioskiem o wydłużenie okresu studiów, przy czym wniosek o obniżenie opłaty powinien być osobny i zaadresowany do Dyrektora Centrum Nauk Sądowych.
Wnioski o przedłużenie mogą być rozpatrywane pozytywnie tylko w razie uregulowania wcześniejszych należności wobec Uniwersytetu Warszawskiego.
Wszystkie wnioski w sprawie przedłużenia okresu studiów i obniżenia opłaty z tego tytułu powinny być złożone w wersji papierowej (podpisane) w sekretariacie studiów podyplomowych w CNS (osobiście lub pocztą u p. Grażyny Kawczyńskiej na Wydziale Biologii UW przy ul. Miecznikowa 1 w Warszawie).
Wzory podań:
-
Pobierz “Wniosek o przedłużenie studiów”
Wniosek-o-przedluzenie-okresu-studiow-podyplomowych.docx – Pobrano 154 razy – 14,57 KB -
Pobierz “Wniosek o zmniejszenie opłaty”
Wniosek-o-obnizenie-oplaty-z-tytulu-przedluzenia-studiow-podyplomowych.docx – Pobrano 136 razy – 13,85 KB
Regulamin studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim
Wszystkie studia podyplomowe prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim prowadzone są w granicach formalnych wyznaczonych Zarządzeniem nr 116 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 30 września 2021 r. w sprawie Regulaminu Studiów Podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2021 r., poz. 238). Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem pod linkiem: Link do Regulaminu