Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w V Zjeździe Studiów Podyplomowych Prawa Dowodowego, Kryminalistyki i Nauk Pokrewnych w Centrum Nauk Sądowych UW, poświęcony m.in zagadnieniu dowodu z opinii biegłego, który odbędzie się w dniach 19-20 grudnia br.
W najbliższych dniach, za pośrednictwem poczty e-mail, przekażemy Państwu linki do zajęć on-line. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa i dyskusji z prowadzącymi zajęcia.
Program zjazdu:
19 grudnia (sobota):
9:15-13:15: Prof. dr hab. Ewa Gruza: „Dowód i dowód poszlakowy”
14:15-18:15: Adw. Piotr Modzelewski: „Krytyka opinii biegłego w sprawach karnych”
20 grudnia (niedziela):
9.15-13.15: Prof. dr hab. Ewa Gruza: „Biegły w postępowaniu procesowym”
Sylwetki wykładowców:
Prof. dr hab. Ewa Gruza
Profesor nauk prawnych. Jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w kryminalistyce, prawie dowodowym, problematyce biegłych oraz psychologii sądowej. Od blisko 25 lat pełni funkcje biegłego i eksperta w dziedzinie badań dokumentów.
W obszarze Jej zainteresowań naukowych leżą w szczególności kwestie związane z taktyką kryminalistyczną, prawem dowodowym w tym dopuszczalnością dowodów naukowych, wykorzystaniem psychologii sądowej w procesie karnym i kryminalistyce, teorią opiniowania, ekspertyzą biegłych oraz szeroko rozumianą problematyką policyjną i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa.
Jest autorką ponad 125 artykułów, 14 monografii i redakcji naukowych monografii, pomysłodawczynią i współredaktorem naukowym 23 wydań periodyku Problemy Współczesnej Kryminalistyki. Dwukrotnie jej prace zostały nagrodzone w konkursie im. Tadeusza Hanauska, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne za najlepszą pracę z dziedziny kryminalistyki. W swoich pracach naukowych porusza problematykę biegłych, ich kompetencji, zasad opiniowania, regulacji prawnych dotyczących biegłych.
Jako praktyk i badacz technik kryminalistycznych prof. dr hab. Ewa Gruza była audytorem technicznym Polskiego Centrum Akredytacji, dokonującym akredytacji laboratoriów kryminalistycznych w zakresie procedur badania dokumentów, daktyloskopii i traseologii. Od 1997 roku aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Kryminalistycznym, będąc obecnie członkiem Zarządu i Rady Naukowej. Ukończyła aplikację prokuratorską. Autorka licznych ekspertyz prawnych wykonywanych m.in. dla Biura Analiz Sejmowych, organizacji pozarządowych, doradca Komisji Śledczej, autorka lub współautorka kilku ustaw, w tym projektów ustaw o biegłych. Za wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa i za osiągnięcia w pracy naukowej oraz dydaktycznej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Adw. Piotr Modzelewski
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat. Wiceprezes zarządu Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych: „Paragraf 22”. Pasją do prawa karnego, kryminalistyki i nauk sądowych zaraził się w trakcie studiów. Zawodowo zajmuje się także innymi gałęziami prawa, w szczególności prawem pracy. Angażuje się w działalność edukacyjną i naukową w charakterze organizatora i prelegenta.
Serdecznie Zapraszamy!
Zespół CNS UW